רשלנות רפואית

מידע בנושא רשלנות רפואית בישראל

טיפול רפואי רשלני בבית חולים או בקופת חולים

בדיני הנזיקין מגדירים רשלנות כמעשה, אשר בתנאים ונסיבות ידועים לא היה נעשה על ידי האדם הסביר והנבון. ולהיפך, מעשה שלא נעשה, אשר באותם תנאים ונסיבות כן היה נעשה על ידי האדם הסביר והנבון.

במילים אחרות - רשלנות היא כאשר בעל מקצוע לא השתמש במיומנותו בניגוד למצופה ממנו או מבעל מקצוע אחר בתחום זה. אם בשל הרשלנות נגרם נזק, יחויב הרשלן בפיצוי גם אם וכאשר לא היה בכוונתו לפגוע.

צוות האתר מקבל יעוץ משפטי מעורך הדין עופר סולר, העוסק בנושאי רשלנות רפואית מזה שנים רבות. עורך הדין סולר עוסק בייצוגם של נפגעים והגשת תביעות כנגד גורמים רשלניים. לפרטים נוספים אודות משרדו של עו"ד עופר סולר ותחומי התמחותו, הנכם מוזמנים לבקר באתר: רשלנות רפואית

וכעת נסביר מהי רשלנות רפואית

לפיכך, רשלנות רפואית הינה מתן טיפול רפואי שלא בהתאם לרמת הזהירות הסבירה וכתוצאה מרשלנות זו נגרם נזק למטופל. נזק שהיה נמנע אילולא ננקטה רמת זהירות זו.

בבדיקת הסיבות לרשלנות הרפואית נמצא כי רוב מקרי הרשלנות אינם נגרמים באופן ישיר ממיומנות רפואית חסרה אלא מסיבות אחרות וביניהן:

  • סימפטום הטלפון השבור - טיפולים  הניתנים במקביל על ידי מספר גורמים רפואיים ומצריכים שיתוף פעולה ושיתוף בידע עשויים לגרום לרשלנות, כאשר יש חוסר בתקשורת והתיאום בין הגורמים לקוי.

  • חריגה מהנחיות - פעולות במהלך טיפול רפואי שאינן עולות בקנה אחד עם ההנחיות המקצועיות או חריגה מגבולות הידע והסמכות.

  • תקשורת לקויה אם החולה - תקשורת לקויה עם מקבל השירות, למשל כאשר לא נעשה בירור מדויק לגבי מחלתו ותחושותיו. 

מעת לעת מתפרסמות באמצעי התקשורת ידיעות בנושא רשלנות רפואית, בין היתר ניתן למנות את התופעות הבאות: אבחון שגוי או מאוחר באופן שהשפיע על הטיפול, טעות בטיפול רפואי, טעות במתן התרופות ובמינונן, טעויות ניתוחיות בגינן נגרם נזק לא צפוי, נזק שנגרם כתוצאה ממעקב הריון או בלידה, כשל תקשורתי מול המטופל או למול יתר מטפליו.

תביעת רשלנות רפואית ראשונה כבר בשנת 1347

רשלנות רפואית מוזכרת כבר במקורות עתיקים וביניהם המשפט העברי והרומי. המקרה הראשון בו הוגשה תביעה מסיבה זו התרחשה בשנת 1347 באנגליה. משפט מורטון, אשר בו אומנם נדחתה התביעה מסיבות טכניות, הינו מקרה ראשון בו הוכרה אחריות המנתח. אחד מפסקי הדין החשובים בעניין ומהווה מקור השפעה לעקרונות המנחים את בתי המשפט עד עצם היום הזה התקיים ב 1898 בארה"ב.

המקרה עסק בטיפול רפואי רשלני בברכו של המטופל. בית המשפט הגדיר בפסיקתו את חובתו של הרופא לפעול בזהירות סבירה וכישרון נאות בעת שימוש בידיעותיו תוך מחויבותו להתעדכן בידע חדש בתחום. עוד ציין בית המשפט כי יהיה עליו לשאת באחריות במקרה של טיפול שלא ע"פ שיטות מוכרות ומאושרות.

למעשה, החל מהמאות ה 18-19 החלו להופיע תביעות פיצויים בעקבות נזק שהוסב מטיפול רפואי לוקה.

בארץ ובעולם ניכרת מגמה של ריבוי בתביעות המוגשות בגין רשלנות רפואית. תופעה זו מבטאת פיחות בחסינות אשר הגנה, בעבר, על הרופאים מתוקף מעמדם וסמכותם.

כיצד מוגשת תביעת רשלנות רפואית

על מנת להגיש תביעה מסוג זה מומלץ לפנות אל עורך מנוסה, כזה שטיפל בעברו בתביעות רשלנות רפואית רבות.

על המתלונן יהיה לפרט בפני עורך הדין  את העובדות והטיפול הרפואי. לאחר שנחתם כתב ויתור סודיות, עורך הדין פונה באמצעות כתב זה לכל מוסדות הבריאות המעורבים במקרה, בבקשה להעתקת התיעוד הרפואי המלא.

על פי חוק זכויות החולה תשנ"ו 1996 מחויב המוסד הרפואי, המחזיק בתיעוד הרפואי, לספק את צילום התיעוד לבקשת המטופל או כל עורך דין המייצג ופונה מטעמו ומציג כתב ויתור סודיות. אי הצגת התיעוד הרפואי מהווה עבירה פלילית.

קיראו בהרחבה על: חוות דעת רפואית למרות קשר השתיקה

למידע נוסף בנושא טיפולים רפואיים רשלניים לחץ: רשלנות רפואית

החוק גם מציין כי העלות של מסירת צילומי התיעוד הרפואי לא תעלה על 168 ₪ (למעט מקרים בהם התיק הרפואי הננו גדול במיוחד). עם קבלת התיעוד, הממצאים מועברים אל מומחה רפואי אשר נותן את חוות דעתו הראשונית באשר לקיומה של עילה מספקת להגשת תביעה.

הערכת סיכויי ההצלחה של התביעה מתבססת, לצד חוות הדעת הרפואית, בהערכת סכום הפיצוי על ידי עורך הדין וזאת כיוון שלעיתים הפיצוי עלול להיות נמוך מההוצאות הגבוהות הכרוכות בניהול תביעת פיצויים בגין נזקי רשלנות רפואית.

על מנת לקבל מידע נוסף בנושא, עליך לפנות אל עורכי דין המתמחים בדיני נזיקין ובהגשת תביעות רשלנות רפואית באופן ספציפי. חשוב לזכור כי לא כל עורך דין המכיר את דיני הנזיקין, יודע להתמודד עם תביעות פיצויים וייצוג נפגעי רשלנות רפואית.

קיראו בהרחבה: כמה עולה להגיש תביעת רשלנות רפואית?   רשלנות באבחון סרטן הערמונית

על מנת למצוא עורכי דין מתאימים לצורך קבלת חוות דעת לחץ כאן: עורכי דין רשלנות רפואית


רשלנות רפואית בעת הרדמה במהלך ניתוח

דוגמא למקרה רשלנות רפואית במטופלת שהיתה תחת הרדמה, במהלך ניתוח ובפיקוחו של צוות רפואי. כיצד פסק בית המשפט?

רשלנות רפואית באבחון סרטן - רפואה ומשפט

סקירה משפטית בנושא רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן. מה עושים במקרים שבהם עקב טעות של רופא מחלת הסרטן לא מואבחנת במועד? מה עושים במקרה שבו בעת גילוי המחלה כבר מאוחר מדי?


מאמרים אחרונים

קישורים
- רפואה ומשפט
- טיפול רפואי רשלני
- אתיקה רפואית

חיפוש באתר

בחירת עורך דין לרשלנות רפואית | זכויות החולה | ריטלין | דכאון אחרי לידה | פסיכולוג | מפת האתר

מה עושים במקרה של חשש לאירוע רשלנות רפואית? כיצד ניתן לבדוק ולהעריך את הזכויות הרפואיות שלנו?

המידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מבעלי האתר כל אחריות.