רשלנות רפואית באבחון סרטן - רפואה ומשפט

מקרי רשלנות רפואית באבחון סרטן

סרטן לסוגיו השונים הינו מחלה בה נודעת חשיבות מכרעת למימד הזמן. גילוי המחלה בעיתוי מוקדם  עשוי להיות בעל משמעויות מצילות חיים ולהשליך בהכרח על אופן הטיפול שיינתן, עוצמתו, משכו ומידת האפקטיביות שלו.

מערכת המשפט בארץ עוסקת מדי שנה בתביעות רבות, שעילתן רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן. הרשלנות במקרים אלה מתגלעת בין במעשה - אבחון שגוי של המחלה ובין במחדל -  איחור באבחון המחלה, כאשר את האצבע המאשימה ניתן להפנות למספר גורמים אפשרייים בשרשרת הטיפול.

רשלנות המתבטאת באבחון שגוי של המחלה

הגורם הראשון עמו נפגש החולה על פי רוב הינו רופא המשפחה, ממנו נדרשים גילוי עירנות ושימת לב לתסמינים שמתאר בפניו החולה.

תלונות על כאבי ראש, ראייה מטושטשת והקאות צריכות לעורר אצל הרופא חשד להתפתחותה של מחלת הסרטן ובהתאם לכך עליו להפנות את החולה לביצוען של בדיקות הדמיה - CT ו MRI וכן בדיקות מעבדה, בכדי לשלול או לאשר קיומו של גידול סרטני ממאיר.

רופא המשפחה מוחזק כמי שבידיו מצוי ידע כללי נרחב לגבי מגוון מיני המחלות, אשר על בסיסו הוא אמור לבצע אבחנה מבדלת בשיטת האלימיניציה, לשלילת מחלות שאינן רלוונטיות והמשך חקירה ובדיקה לגבי מחלות אפשריות, ההולמות את תלונות המטופל.

בנוסף, עשויה לקום עילת רשלנות בגין פענוח לקוי של ממצאי הבדיקות השונות, אשר הוביל לאבחון מוטעה של המחלה וכן רשלנות מצד רופאים אונקולוגים, מומחים בתחום הסרטן, אשר שגו בהערכת מצבו של החולה ומידת התפתחות המחלה.

חובת הזהירות, אשר חלה על הרופא, מתווה את אופן ההתנהגות הנדרש ממנו, אשר נמדד באמות מידה של מבחן הרופא הסביר- סטנדרט ההתנהגות המצופה מרופא ממוצע במעמדו ובמקומו בנסיבות המקרה ובהתאם לידע הרפואי המקובל באותה תקופה.

מערכת המשפט יצקה תכנים מחמירים לנורמות ההתנהגות הנדרשות במסגרת מבחן הרופא הסביר.
בכלל זה נקבע, כי אין די בהתרשמותו הראשונית של הרופא מהחולה והסתפקות בתסמינים, שמציג בפניו המטופל.

על הרופא מוטלת חובת זהירות מוגברת להוסיף ולחקור, להתחקות אחר ההיסטוריה הרפואית של החולה ורקע של מחלות תורשתיות במשפחתו וכן לשלוח את המטופל לביצוע בדיקות מקיפות ובירורים נוספים, בכדי להגיע ליריעה רחבה ככל האפשר, שתסייע בגיבוש הדיאגנוזה הנכונה וקבלת החלטה מושכלת לגבי המשך הטיפול.

אבחון שגוי של מחלת הסרטן, אשר נגרם כתוצאה מהתעלמות הרופא מתלונותיו של החולה לגבי סימפטומים המאפיינים את המחלה לצד היעדר הפניה לביצוע בדיקות מקיפות, עשויים להקים עילה לתביעת הרופא בעוולה של רשלנות.

רשלנות המתבטאת באבחון מאוחר של המחלה

כאמור, למימד הזמן חשיבות קריטית במתן טיפול מתאים במועד והתגברות על המחלה. שעה שעקב הגילוי המאוחר התפשטה המחלה בגוף, כאשר נוצרו גרורות שלה או גידולים משניים באזורים שונים וכתוצאה מכך נדרש טיפול דרסטי יותר בשלב אבחון המחלה לעומת הטיפול שניתן היה לתת לו היתה מאותרת במועד, מתגבשת בידי החולה עילה להגשת תביעה בגין עוולה של רשלנות רפואית.

נוכח האמור ובכדי להקדים תרופה למכה קבע משרד הבריאות שורה של בדיקות סקר תקופתיות  לצורך איתורם של סוגי סרטן שונים מבעוד מועד.

מדובר בבדיקות כלליות, המתבצעות כתלות בגיל או במין הנבדק ולצידן בדיקות פרטניות, אליהן מופנים מטופלים, המצויים בקבוצות סיכון מיוחדות על רקע תורשתי - בני משפחה מדרגה ראשונה שלקו במחלה או עקב תסמינים אישיים אצל המטופל, אשר יש לעקוב אחר התפתחותם.

דוגמאות לבדיקות רפואיות המבוצעות:

נשים - ממוגרפיה לגילוי סרטן השד אחת לשנה החל מגיל 40 ובדיקה גופנית אחת לשלוש שנים בגילאים 40 - 20; בדיקת PAP לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם - אחת לשנה מגיל 21 או החל משלוש שנים לתחילת קיום פעילות מינית, המוקדם מביניהם. מגיל 30 נדרש לבצע את הבדיקה בתדירות של אחת לשלוש שנים.

גברים
- בדיקת PSA ובדיקה גופנית דרך פי הטבעת לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית - מומלצת לביצוע אחת לשנה לגברים מעל גיל 50.

קיראו בהרחבה: רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

בדיקות לגילוי סרטן המעי הגס, המיועדות לבני שני המינים: בדיקת דם סמוי בצואה - אחת לשנה החל מגיל 50, חוקן בריום - אחת לחמש שנים החל מגיל 50 ותצפית המעי הגס - קולונוסקופיה - אחת לעשר שנים, החל מגיל 50.

בנוסף, מבוצעות בדיקות ביופסיה והדמיה שונות לניטור הגידול, אבחון מיקומו, למידה על מידת ואופן התפשטותו ובמטרה להתאים את הטיפול היעיל לנסיבות כל מקרה לגופו.

הגשת תביעה בגין אבחון שגוי או מאוחר של מחלת הסרטן וקבלת פיצויים

את התביעה יש להגיש בצירוף חוות דעת תומכת של רופא מומחה, המצביעה על רשלנות באיתור המחלה ובטיפול בה ועל נזק בלתי הפיך, שנגרם באופן ישיר כתוצאה מאבחונה השגוי או המאוחר של המחלה. 

בית המשפט יבחן את עמידתו של הרופא במבחן הרופא הסביר, ובהתאם לכך יטיל אחריות עליו ועל המוסד הרפואי המעסיק אותו, במסגרת מנגנון של אחריות שילוחית.

סוג הסרטן אשר אובחן באיחור או באופן שגוי - סופני או בר טיפול, מידת התפשטותו, אפקטיביות הטיפול שניתן כאשר התגלתה המחלה, שיעור הנזק שנגרם ומשתנים נוספים, ישליכו על גובה הפיצויים שייפסקו.

זקוקים ליעוץ משפטי של עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות? פנו אלינומאמרים אחרונים

קישורים
- ניצול מיני של מטופל
- טיפולים אלטרנטיביים

חיפוש באתר

ניתוחים פלסטיים | רפואה | דיכאון לאחר לידה | חרדות - טיפול בחרדה | מפת האתר

על מקרים קשים של רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - פסקי דין, סקירה משפטית והיבטים משפטיים נוספים באתר רפואה ומשפט.

המידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מבעלי האתר כל אחריות.