הקשר בין רפואה ומשפט

רפואה ומשפט - קשר חזק עוד מימי קדם

קיים קשר הדוק בין רפואה ומשפט שבאים לידי ביטוי בחוקים, עונשים, רישיונות וכדומה. כל רופא, אחות, עובד סיעודי או כול אדם הקשור למערכת הרפואית ולמתן טיפול תרופתי, נפשי, פיזיותרפי וכדומה, חייב שיהיה לו רישיון בתקוף מטעם משרד הבריאות, אחרת אין ביכולתו לעסוק ברפואה.

אדם שעוסק ברפואה ללא רישיון משרד הבריאות, מסתכן בתביעות משפטיות ועונשים כספיים ופלילים. המשפט הרפואי עוסק במגוון נושאים הכוללים: זכויות החולה, הסכמה מדעת, סודיות רפואית, הריון ולידה, רשלנות רפואית, השתלות וסחר באיברים, זכויות מטופלים קטינים, זכויות מטופלים קשישים, פונדקאות, תרומת זרע, הפסקת הריון, ניסויים בבני אדם וכדומה.

כמו בכל תחום בעולם, גם תחום הרפואה חייב להיות מעוגן בחוקים וכללים, אחרת הכאוס יהיה גדול ואי הצדק ישלוט גם בעולם הרפואה.

היבטים משפטיים ברפואה

עוד מימי קדם נאמר: "רופא אומן שריפא ברשות בית הדין והזיק, פטור. חבל בו יותר מן הראוי לו הרי זה חייב" (בבא קמא ט' ג').

אחד התחומים בהם קיים אחוזי התביעות הגדולות ביותר בעולם הרפואה, הינו רשלנות רפואית. רשלנות רפואית מוגדרת: כאשר העזרה, הטיפול, פענוח מחלות או בדיקות נעשה בצורה רשלנית ועקב כך נגרם נזק ישיר או עקיף, פיזי או נפשי למטופל. על מנת להוכיח רשלנות רפואית, חייב המטופל או בני משפחתו לפנות לעורך דין, אשר יגיש תביעה בגין רשלנות רפואית לבית המשפט.

תחום נוסף הינו האתיקה הרפואית. מאז שבועת היפוקראטס, נוצרו חוקים ותקנות, הנחיות ושבועות בהם חייבים הרופאים לעמוד על מנת לא להיתקל בדילמות רפואיות ומוסריות.

כמו כן, תחום נוסף המקשר בין עולם הרפואה לעולם המשפט, הינו רגולציה על תרופות. כיוון שקיימות המון חברות תרופות המציעות אותן תרופות במחירים שונים או תרופות ניסוי שונות, יש צורך בפיקוח על מוצרי בטיחות ובריאות, על ידי נוהלי בטיחות ואישורים ממשרד הבריאות, על מנת שהמטופלים יקבלו תרופות בטוחות, יעילות ואיכותיות.

התקנות והחוקים אשר נוגעים  לרגולציה מבוססים על שילוב של הוראות חוק ומפרטי טכנולוגיה מורכבים. מה שמקשר רפואה ומשפט ביחד, על מנת לקבל אישור לשווק ולספק תרופה מסוימת, יש צורך להגיש מידע מדויק, עדכני לרשויות. רגולציה על ידי רשויות בריאות נועדה בכדי להבטיח כי המטופלים יקבלו את  התרופות היעילות, איכותיות ובטוחות ביותר.

מידע רפואי באינטרנט

קיימים אלפי אם לא מילוני אתרים באינטרנט העוסקים ברפואה, בכל שפה אפשרית. האתרים עוסקים במתן הסברים על מחלות, טיפולים, תסמינים, תרופות, ייעוץ אונליין, פורומים וכדומה.

חלק מהאתרים מנוהלים על ידי חובבנים ללא קשר לתחום הרפואה, חלק מהאתרים מנוהלים על ידי חברות המעוניינות למכור את מוצריהם, וחלק מהאתרים מנוהלים על ידי רופאים באישור משרד הבריאות.

יש לשים לב בכל אתר מי מנהל אותו, ומה כתוב באותיות הקטנות, האם כתוב שהמידע הניתן באתר הוא בגדר המלצה בלבד ויש להיוועץ עם רופא או שמה האתר מנוהל על ידי רופאים מומחים ומנוסים.מאמרים אחרונים

קישורים
- אתיקה רפואית
- זכויות החולה לפני מותו
- אתיקה של פסיכולוג
- ניצול מיני של מטופלים
- רפואה אסתטית
- מידע רפואי
- מסירת מידע רפואי

חיפוש באתר

רשלנות רפואית | רשלנות באבחון סרטן | משרד הבריאות | חיסונים לתינוקות | מומחה רפואי | חדרים נקיים | טיפולים אלטרנטיביים | מפת האתרהמידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מבעלי האתר כל אחריות.