רפואה אסתטית - ניתוחים פלסטיים ואתיקה רפואית

אתיקה רפואית בתחום הרפואה האסתטית

שאלות אתיות בתחומי רפואה אסתטית - בוטוקס, ניתוחים פלסטיים ועוד...

פעמים רבות אנו מגיעים לרופא זה או אחר שמציע לנו טיפולים שונים, ואנו עומדים מול ההתלבטות: האם לבצע את הטיפול שמוצע לנו או לחפש חלופות אחרות. התלבטות זו נפוצה בעיקר בתחומי רפואה אסתטית שונים, שכן מדובר בטיפול שאינו הכרחי לנו מבחינה רפואית ומטרתו לשפר את מראנו החיצוני.

למקצועיותו ומחוייבותו של הגורם הרפואי לכללי האתיקה הנהוגים בישראל, חשיבות רבה. בין אם מדובר בניתוח פלסטי מורכב ובין אם בטיפול עיניים שגרתי, ניתוח עיניים פלסטי או הזרקת בוטוקס, עליו לספק לנו את כל המידע על ההליך הרפואי, התוצאות הצפויות, הסיכונים, תופעות הלוואי, תהליך ההחלמה והאלטרנטיבות הקיימות לטיפול שמוצע על ידו.

מהי אתיקה רפואית?

אתיקה רפואית מבוססת על תחומים רבים מעולם מדעי החברה והרוח, כמו פילוסופיה, משפט וסוציולוגיה, והיא אינה עוד נחלתם של רופאים בלבד. אנחנו רואים לא פעם תחקירים עיתונאיים לגבי הפרת כללי האתיקה הרפואית, כמו גם פסקי דין, הצעות חוק ודיונים אקדמאיים. בעולם העכשווי, העמוס בטיפולים חדשניים כמו טיפולי לייזר, ניתוחים משחזרים, ניתוחי הרמת עפעפיים, טיפולים אסתטיים כמו הזרקת בוטוקס ועוד, קשה לקבוע על מי ניתן לסמוך והאם המידע שהובא בפנינו הוא מידע אמין ומספק.

נראה כי במקרים רבים הרופא עלול להימצא בניגוד אינטרסים מסוים, כאשר מחד - המטופל הוא גם לקוח וככל שירבו לקוחותיו, כך תגדל פרנסתו. מאידך - מדובר בחולה וכללי האתיקה הרפואית מחייבים את הרופא לשים את טובתו בראש מענייניו ולספק לו את מלוא המידע, גם אם מידע זה עלול לגרום לו לסגת מהרצון לעבור ניתוח פלסטי או טיפול אסתטי כזה או אחר.

רפואה אסתטית לעומת תחומים אחרים

כמובן, שלכללי המוסר ישנו מקום במקצועות רבים נוספים, ולמעשה מוסר רפואי מבוסס על מוסר כללי ויום- יומי. אבל נושא האתיקה חשוב באופן מיוחד בתחום הרפואה, בשל כמה רגישויות של התחום:

ראשית, העיסוק בגוף יוצר פתח לניצול של המטופל, במיוחד ניצול מיני. לכן חשוב לאפשר למטופל לקבל את כל המידע הנחוץ לו על התהליכים הנעשים בגופו, לאפשר נוכחות של אדם נוסף בחדר ושאר כללי התנהגות שנועדו לאפשר למטופל להישאר בשליטה על גופו. גם בשעת בדיקה לא פולשנית, כמו בדיקת עיניים, המטופל רשאי לאפשר נוכחות של אדם אחר בשביל לחוש בנוח.

שנית, המידע האינטימי הנחשף לרופא יכול לשמש על ידו לרעה, ולכן חשיבות השמירה על סודיות של מידע רפואי ושימוש נכון וראוי במידע האישי על המטופלים. המטופל חייב לסמוך על הרופא על מנת לשתף אותו בכל ולאפשר הליך רפואי יעיל. על איכויותיו של הרופא ניתן ללמוד למשל ממכתבי המלצה.

שלישית, הרופאים עוסקים בדבר קריטי ביותר: בריאות האדם ושלמות הגוף. דבר זה יוצר תלות רבה של המטופל ברופא, ולעתים אף מעמיד את הרופא בהתלבטויות הרות גורל. לכן הוא חייב לנהוג ביושר ובמקצועיות, לספק הנחיות לפני ניתוח ולאחריו. אצל רופא העיניים, חשוב שהמטופל יקבל את כל המידע הנחוץ לו לגבי הטיפולים, ושהייעוץ של הרופא יעשה ללא אינטרסים אישיים.

כמובן, שבכל מקצוע הדרישה הבסיסית של הלקוח או מקבל השירות היא מקצועיות. יחד עם זאת, חוסר מקצועיות של רופא עלולה לעלות לחולה בבריאותו ואפילו בחייו, ולכן המקצועיות בתחום הרפואה היא בראש סולם הערכים. חשוב לציין כי בתי משפט נוטים לייחס אחריות רבה יותר לגורמים רפואיים בתחומי רפואה אסתטית ופלסטית, שכן מלכתחילה מדובר בהליך רפואי לא הכרחי, על כן גרימת נזק במסגרת טיפול כזה תחשב, על פניו, כמעשה חמור יותר.

קיימת נטייה להקל ראש בהליכים רפואיים פשוטים יחסית, כמו בוטוקס ומילוי קמטים, פילינגים עמוקים המתבצעים על ידי רופאים וכיו"ב. חשוב לציין כי אומנם מדובר בהליכים בטוחים שברוב המכריע של המקרים אכן מספקים למטופל את התוצאות להן הוא ייחל - חשוב לדרוש מהרופא קודם לביצוע הטיפול הסבר מלא על כל השלכותיו.

פרט לתחומים שמנינו כבר, הרופא נדרש להתייחסות הומנית אל המטופלים: סובלנות ואמפתיה למצוקות שלהם, כיבוד הפרטיות והרצונות שלהם, יחס שווה לכל המטופלים ועוד. האתיקה היא חלק מהותי גם בעולם של רפואה אסתטית - אל תוותרו על היחס שמגיע לכם!

מאמר זה נכתב בעזרתה האדיבה של ד"ר אירינה יפימוב - מומחית לרפואת עיניים, ניתוחים פלסטיים בעיניים והזרקת בוטוקס.מאמרים אחרונים

קישורים
- חיסונים לתינוקות
- דיכאון אחרי לידה
- ריטלין
- עורך דין רשלנות רפואית

חיפוש באתר

מפת האתרהמידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מבעלי האתר כל אחריות.