ריטלין - מדיניות משרד הבריאות ומערכת החינוך

האם החוק מתיר כפייה של טיפול באמצעות ריטלין?

בעיות משפטיות בשימוש בתרופה ריטלין

ריטלין היא תרופה פסיכיאטרית נרקוטית, והשימוש בה דומה לשימוש בסמים קשים אחרים ממשפחת הסמים הממריצים כדוגמת אקסטזי וקוקאין. התרופה היא תרופת מרשם, אשר נרשמת אך ורק על ידי רופא מוסמך, ולאחר אבחנה מדויקת, ובדרך כלל נרשמת כתרופה ראשונית במצבים בהם מאובחן ילד כלוקה בהפרעת קשב וריכוז – ADHD \ ADD .

האבחון של התסמונת אינו פשוט ובמרבית המקרים אף לא ניתן לדעת בוודאות מוחלטת כי אכן הילד המאובחן סובל מהפרעות קשב וריכוז. מומלץ להורים אשר ילדיהם עוברים תהליך של אבחון כי ישקלו היטב את צעדיהם, יקראו מאמרים ומחקרים שונים אשר ניתן למצוא לרוב ברשת האינטרנט אודות התרופה ריטלין, יעילות השימוש בה, תופעות הלוואי שלה ומקרים של רשלנות רפואית במרשם התרופה.

מדיניות מערכת החינוך בטיפול בילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז

המערכת החינוכית, שמתקשה להתמודד עם ילדים הנוטים להפריע למהלך התקין של השיעורים, פעמים רבות לוחצת על ההורים לשלוח את ילדיהם לאבחון או אם הילד אובחן - לטפל בו באמצעות ריטלין. לעיתים לחצים אלו אף גובלים במעבירה על החוק ופגיעה בזכויותיו של הילד.

במאמר זה, נסקור את הבעיות המשפטיות אשר מתעוררות כתוצאה מהתרופה ריטלין,  מה הן ההמלצות להורה אשר נלחץ על ידי המערכת החינוכית לשלוח את ילדו לאבחון או לאפשר טיפול בו על ידי ריטלין,  ושאלות משפטיות נוספות אשר מתעוררות כתוצאה מלחץ של המערכת החינוכית על ההורה.

הזכות לסירוב להצעת המורה לשליחה לאבחון

אנשי הצוות החינוכי בבתי הספר והגנים אינם יכולים להכריח את ההורים לשלוח את ילדם לאבחון אצל מומחה פסיכיאטר כזה או אחר ובוודאי שלא לאבחן בעצמם ולהמליץ על טיפול תרופתי לרבות הטיפול בתרופה ריטלין.  כל עוד הילד לא מהווה סכנה ממשית לעצמו או לילדים אחרים במוסד החינוכי בו הוא נמצא, לא יוכל המוסד החינוכי לדרוש טיפול או אבחון. גם במקרים בהם הילד מהווה סכנה, ניתן יהיה לעשות זאת אך ורק על ידי הגשת בקשה לרשויות הסעד.

אם נתקלת במצב בו המערכת החינוכית לוחצת על טיפול בריטלין או שליחת ילדך לאבחון כלוקה בהפרעות קשב וריכוז ואינך מעוניין בכך, הבעת את עמדתך ועדיין הנך מתבקש לעשות זאת, דע כי דרישתם לעשות זאת מהווה עבירה על החוק ומפירה את חוק כבוד האדם וחירותו. במקרים אלו מומלץ להתייעץ עם עורך דין.

מה היא וועדת השמה והאם ניתן לדרוש הסכמה לאבחון?

ועדות השמה נועדו בעיקרון לטובת הילד. בוועדות ההשמה מגיעים להחלטות בנושאים כמו קליטת הילד במסגרות חינוכיות מיוחדות, והיא מורכבת מנציגים של העירייה, נציגי משרד החינוך, המורה של התלמיד, מנהלת בית הספר, פסיכולוג העירייה, יועצת בית הספר, נציג סוציאלי, והורי התלמיד עצמו.

לעיתים, כאשר מסרב ההורה לשלוח את הילד לאבחון לאחר לחץ של המערכת בחשש כי הנו לקה בתסמונת ADHD, מוחלט על ידי בית הספר או מוסד חינוכי אחר לקיים וועדת השמה עבור אותו תלמיד במטרה ללחוץ על ההורים שישלחו את הילד לאבחון.

על אף נוכחותם של אנשי מקצוע מדיסציפלינות שונות בוועדת ההשמה, בסופו של דבר קולו של ההורה הוא הקול שיכריע בנושא זה. החוק באופן ברור ובהיר אינו מאפשר למערכת לכפות על הורים לשלוח את הילד  לאבחון. אמנם במהלך הוועדה ינסו לדרבן את ההורה לשנות את דעתו ולהסכים, אך את הקול האחרון ייתן ההורה, ואם אין ברצונו לשלוח את הילד לאבחון, לא יוכלו להכריחו.

ריטלין כתנאי לקבלת הילד למוסד חינוכי

במצבים מיוחדים, בהם מגיע ילד לבית ספר חדש, ונודע לאותו מוסד חינוכי כי הילד עבר בעבר אבחון וטופל באמצעות ריטלין במסגרת היותו לוקה בתסמונת הפרעת קשב וריכוז, מבקשים מנהלי המוסד החינוכי מההורה כי הילד ישוב וישתמש בתרופה, כתנאי לקבלתו לאותו מוסד חינוכי.

שוב, בעשותו כך, מפר המוסד החינוכי את חוק כבוד האדם וחירותו. פעולה זו היא בניגוד מוחלט לחוק, ותוכלו להגיש קובלנה לעירייה על בית הספר אשר אינו נוכן לקלוט את ילדיכם לכתליו בטענה מסוג זה. סביר להניח כי בית הספר יבקש לקיים וועדת השמה בעניין במסגרתה יוחלט כי ילדכם רשאי להיקלט אל אותו מוסד חינוכי, וכי בקשה זו מופרכת ואין לה כל בסיס.

מדיניות משרד הבריאות

מחומרי ההסברה של משרד הבריאות ומהנחיותיו, ניתן ללמוד כי ההמלצה הרווחת היא טיפול באמצעות ריטלין. למדיניות זו מתנגדים רבים הטוענים כי לתרופה תופעות לוואי קשות וניתן לטפל בבעיה ללא תרופות פסיכיאטריות, בשיטות של טיפול פסיכולוגי – התנהגותי. במשרד הבריאות גורסים כי הפרעת קשב וריכוז הנה בעיה נוירולוגית וילדים שאינם מטופלים נפגעים ברמה החברתית.

למידע על תהליכי יצור תקינים בתעשיית התרופות לחץ כאן: חדרים נקיים

מאמרים אחרונים

קישורים
- רפואנ ומשפט
- רשלנות רפואית
- אתיקה רפואית
- פסיכולוג
- חיסונים
- מידע רפואי
- עורכי דין

חיפוש באתר

זכויות החולה | מומחה רפואי | מפת האתרהמידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מבעלי האתר כל אחריות.