משרד הבריאות

פניה אל נציב קבילות הציבור - משרד הבריאות

מי אחראי על בריאות הציבור ושירותי הבריאות בישראל?

 

משרד הבריאות הוא המחזיק והמפעיל  הראשי של שירותי הרפואה במדינה, ובבעלותו  בתי החולים הגדולים במדינה. תקציב משרד הבריאות הוא התקציב השלישי בגודלו בממשלה. בראש המשרד נמצא בדרך כלל שר אשר לו זיקה מקצועית לעולם הרפואה.

משרד הבריאות נושא באחריות הממלכתית להבטחת הבריאות לתושבי המדינה. המשרד קובע את המדיניות בתחום שירותי הבריאות והרפואה ומופקד על תכנון פיקוח ורישוי השירותים הרפואיים הניתנים לאזרח, דרך קופות החולים ובאמצעותן, בהתאם לחוק ביטוח בריאות ממלכתי המסדיר את קבלת השירותים הרפואיים לאזרח דרך קופות החולים.

כמו כן אחראי המשרד לארגון הפעלה ואספקת שירותי מניעה, אבחון, שיקום ומחקר אם באופן ישיר, ואם באמצעות מוסדות רפואיים אחרים מטעמו. משרד הבריאות מספק שירותי בריאות לציבור באופן ישיר מכוח חוק ביטוח בריאות ממלכתי (1995) ואחראי על אכיפתו.

הנהלת המשרד

המנהל הכללי במשרד הבריאות מופקד על יישום המדיניות המשרדית ועל תפעולה השוטף של מערכת הבריאות. המנהל הכללי יועץ לשר הבריאות, וממונה על כל יחידות משרד הבריאות.בנוסף על מנכ"ל המשרד, מתכנסת מועצת הבריאות  בת 47 החברים, שבין שאר תפקידיה הייצוגיים כלפי קופות החולים השונות, מתפקדת גם כגורם מייעץ לשר הבריאות. הועדה עורכת מעקב אחר ביצוע הוראות המשרד ומימושן ע"י ספקי השירותים השונים.

הועדה מפרסמת מידע עדכני לחברי קופות החולים בדבר זכויותיהם ע"פ חוק, ולמעשה מתפקדת כרוח החיה במשרד הבריאות.

מבנה משרד הבריאות

מטה משרד הבריאות מחולק לחטיבות ואגפים העוסקים בקביעת מדיניות ביחס לנושאים השונים עליהם אחראי המשרד. בראש המשרד נמצא כאמור שר הבריאות, ותחתיו מנכ"ל המשרד אשר מנהל את שבע החטיבות העיקריות :

1.       חטיבת הבריאות המאגדת תחתיה את המינהל הרפואי, ואגפי הרפואה השונים ביניהם אגף בריאות הציבור. על חטיבת הבריאות האחריות על פיתוח טכנולוגיות ותשתיות רפואיות.

2.       חטיבת משאבי אנוש –  באחריותה ניהול כוח האדם, רישוי מקצועות בריאות, פיקוח על מידע ומחשוב, כמו כן אחראית על רישוי בעלי מקצועות רפואיים בהתאם לחוקי המדינה.

3.       המטה המקצועי – אחראי על ההסברה והיחסים הבינלאומיים של המשרד, בו שוכנת הלשכה המשפטית, מדור ביקורת הפנים ומשרד המדען הראשי.

4.       חטיבת משאבי בריאות – אחראית על תכנון ובינוי מוסדות רפואה, תמחור ותקצוב פרויקטים, פיקוח על קופות החולים ואחראית על נושא ביטוח הבריאות . כמו כן אחראית על פיקוח והסדרה בתחום רישוי התכשירים הרפואיים, קוסמטיים וחומרים רעילים.

5.       חטיבת הסיעוד – בחטיבה זו נמצא משרד האחות הראשית, האחראית על הסמכה, פיתוח מקצועי ובחינה של מערך הסיעוד.

6.       חטיבת בתי החולים – חטיבה זו מפקחת על כל בתי החולים הציבוריים, הן האמבולטוריים הכללים והן בתי החולים לבריאות הנפש.

7.       המרכז הלאומי לבקרת מחלות – תפקידו קביעת מדיניות בנושאים הקשורים למניעת תחלואה וקידום בריאות.

זרועות נוספות במשרד הבריאות

נוספות על החטיבות הראשיות, למשרד הבריאות זרועות נוספות הכפופות למשנה למנכ"ל :

1.       האגף לשעת חירום – האחראי על ההערכות מערך האשפוז, הרפואה בקהילה ומגן דוד אדום במקרי אירועים מרובי נפגעים בעיתות שלום ומלחמה.

2.       המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – עוסק ברפואה תעבורתית ומניעה ראשונית של תאונות דרכים הנגרמות מליקויי בריאות של הנהג.

3.       המנהלים האזוריים  - הם המוציאים מהכוח אל הפועל תוכניות ארציות בתחום הרפואה והתברואה, ובחקר שירותי הרפואה הניתנים לאזרח.

נציב קבילות הציבור במשרד הבריאות

נציב קבילות הציבור ממונה ע"י שר הבריאות ומטפל בקבילות הציבור בכל הקשור לזכויות הרפואיות המגיעות להם מתוקף חוק בריאות ממלכתי. הנציב משמש יועץ להנהלת משרד הבריאות, וכמו כן יוזם סקרים ומחקרים בנושאים תחת אחריותו – אותם הוא עורך לכדי שינויים בחוק הבריאות הממלכתי.

בנוסף על תפקידיו אלה, משמש הנציב גוף המטפל בליקויים הנגלים מטיפול בתלונות האזרחים. נציב תלונות הציבור מטפל בחברי כל קופות החולים, ובכל השירותים הניתנים להם על ידן. אחת לשנה מפרסם הנציב דו"ח בהתאם לדרישות חוק הבריאות הממלכתי.


הקשר בין רפואה ומשפט

קשר הדוק הין רפואה ומשפט תמיד היה קיים בין אם בחוקים ועונשים, רישיונות או ברגולציה על תרופות. להמשך קריאת המאמר לחץ כאן

רפואה ומשפט - דיכאון אחרי לידה

אחת לכל שמונה נשים תחווה את התופעה הנקראת דיכאון אחרי לידה. מדובר בתופעה מוכרת וברת טיפול, למידע לחץ כאן...

ריטלין - מדיניות משרד הבריאות ומערכת החינוך

המערכת החינוכית, שמתקשה להתמודד עם ילדים הנוטים להפריע למהלך התקין של השיעורים, פעמים רבות לוחצת על ההורים לשלוח את ילדיהם לאבחון או אם אובחן - לטפל בו באמצעות ריטלין. לעיתים הלחצים גובלים בפגיעה בזכויותיהם - למאמר המלא לחץ כאן...

רפואה ומשפט - חיסונים לתינוקות, חיסון נגד מחלות

אילו חיסונים ילדך אמור לקבל על מנת לשמור על בריאותו ולהגן עליו מפני מגוון מחלות קשות? על חיסונים לתינוקות ושמירה על בריאותם במאמר הבא. לחץ כאן למאמר המלא...


מאמרים אחרונים

קישורים
- רפואה ומשפט

חיפוש באתר

רשלנות רפואית | מפת האתר

חיפושים רלוונטיים: אל מי פונים במשרד הבריאות, ציבור, טיפול רשלני, זכויות החולה, פגיעה, נזק גוף, אחוזי נכות, קבילות הציבור, פניות, מכתב תלונה על טיפול רפואי, נציב הקבילות, ביטוח בריאות, בריאות הציבור בישראל

המידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מבעלי האתר כל אחריות.