רפואה ומשפט - חיסונים לתינוקות, חיסון נגד מחלות

חיסון לתינוק עשוי למנוע מגוון מחלות קשות

מה הם החיסונים הניתנים לתינוקות? מפני אלו מחלות מחסנים ומתי?


החיסונים משמשים כמניעה מפני מחלות זיהומיות. קיימים שני סוגי חיסונים. חיסון פעיל וחיסון סביל. מרבית החיסונים פועלים באמצעות הכנסה של הגורם המזיק בגרסה מוחלשת, או מומתת, אל הגוף ובכך גורמים לגוף לייצר נוגדנים משלו. חיסון מסוג זה נקרא חיסון פעיל.

בחיסון סביל, לעומת זאת, מחדירים אל הגוף נוגדנים באופן ישיר; חיסון כזה מתבצע כשיש צורך לטפל באופן מיידי בזיהום חמור, במצב כזה לא ניתן לחכות עד שהגוף ייצר בעצמו נוגדנים, כפי שמתרחש בחיסון פעיל. מנת דחף היא מנה של תרכיב הניתנת שבועות, חודשים או שנים, אחרי מתן המנה הראשונה, כדי לחזק את השפעתה של המנה הראשונה.

להלן רשימת המחלות להם ניתן חיסון:

אסכרה (קרמת, דיפטריה). חיידקי האסכרה מפרישים רעל מסוכן העלול להתפשט בגוף ולגרום נזק לאיברים שונים: למערכת נשימה,ללב ולמערכת העצבים. הפגיעה יכולה להוביל לשיתוק,חנק ועד מוות.

צפדת(פלצת, טטנוס): מחלה הנגרמת על ידי רעלן של חיידק המצוי באדמה, באבק דרכים ובדרכי העיכול של חיות המשק. המחלה מתבטאת בהתכווצויות קשות עד כדי שיתוק של שרירים שונים בגוף, ובהם גם שרירי הנשימה.

שעלת: גורם המחלה הוא חיידק המתרבה בדרכי הנשימה וגורם לשיעול טורדני העלול להמשך שבועות וחודשים. סיבוכים אפשריים: דלקת ריאות ודלקת במוח העלולות לגרום לנכות קבועה או למוות.

המופילוס אינפלואנזהb : החיידק גורם לזיהום בדם ולדלקת קרום המוח המתבטאים בחום, כאבי ראש, הקאות וערפול ההכרה ועלולים לגרום לפגיעה קבועה במערכת העצבים או מוות.

שיתוק ילדים: מחלה נגיפית הגורמת לשיתוק בגפיים ובשרירי הנשימה. השיתוק עלול לגרום נכות לכל החיים או מוות.

חצבת: נגרמת על ידי נגיף ומתבטאת בדלקת גרון, דלקת עיניים, נזלת, שיעול, חום ופריחה בכל הגוף. המחלה יכולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה, פגיעה במוח, מוות.

חזרת: המחלה נגרמת על ידי נגיף ומתבטאת בחום ובנפיחות בלוטות הרוק. המחלה העלולה לגרום לסיבוכים שונים כגון: דלקת האשכים, דלקת הלבלב, דלקת קרום המוח וחירשות.

אדמת: המחלה נגרמת על ידי נגיף ומתבטאת בחום ומלווה בפריחה על כל הגוף. אצל נשים הרות בחודשי הריונן הראשונים עלולה המחלה לפגוע בעובר המתפתח ולגרום למומים כגון: מומי לב, חירשות, עיוורון ופיגור שכלי.

דלקת כבדB  (הפטיטיס B): מחלה הנגרמת על ידי נגיף שתוקף את הכבד. דרכי ההדבקה: מגע מיני, מגע עם דם מזוהם, העברה מדם אם נשאית לעובר. המחלה מתבטאת בחוסר תיאבון, בחילה, הקאה וצהבת קלה עד קשה. הנגיף עלול לגרום לצהבת ממושכת של הכבד, הרס הכבד, סרטן הכבד ומוות.

דלקת כבדA  (הפטיטיס A ): מחלה הנגרמת על ידי נגיף שתוקף את הכבד. מועברת במזון ובמים מזוהמים ומאדם לאדם. המחלה מתבטאת בחום, חוסר תאבון, בחילה, הקאה וצהבת. היא עלולה לגרום להרס מוחלט של הכבד ומוות.

להלן טבלת המועדים המומלצים למתן חיסונים על פי משרד הבריאות:

גיל

דלקת כבד B

אסכרה
צפדת
שעלת אסלולרית

שיתוק ילדים מומת

המופילוס אינפלואנזה b

חצבת
חזרת
אדמת

דלקת כבד A

אחרי לידה (בביה"ח)

מנה ראשונה

 

 

 

 

 

1 חודש

מנה שנייה

 

 

 

 

 

2 חודשים

 

מנה ראשונה

מנה ראשונה

מנה ראשונה

 

 

4 חודשים

 

מנה שנייה

מנה שנייה

מנה שנייה

 

 

6 חודשים

מנת דחף

מנה שלישית

מנה שלישית

מנה שלישית

 

 

12 חודשים

 

מנת דחף

מנת דחף

מנת דחף

מנה ראשונה

 

18 חודשים

 

 

 

 

 

מנה ראשונה

24-30 חודשים

 

 

 

 

 

מנת דחף

כיתה א'

 

 

 

 

מנה שנייה

 

כיתה ב'

 

מנת דחף

מנת דחף

 

 

 

כיתה ח'

 

מנת דחף נגד אסכרה וצפדת

 

 

 

 


למידע על תהליכי יצור תקינים בתעשיית התרופות לחץ כאן: חדרים נקיים

מאמרים אחרונים

קישורים
- רפואה ומשפט

חיפוש באתר

טיפול רפואי רשלני | ריטלין | עורך דין | מידע רפואי | מפת האתר

כל המידע אודות חיסונים הניתנים לתינוקות במדינת ישראל

המידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מבעלי האתר כל אחריות.