רפואה ומשפט - דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה - מידע ודרכי טיפול

שירותים שמעמיד משרד הבריאות לרשות נשים הסובלות מדיכאון אחרי לידה

אחת לכל שמונה נשים תחווה את התופעה הנקראת דיכאון אחרי לידה. הדיכאון מאופיין בירידה חדה במצב הרוח של האישה היולדת במהלך שעות היום, בעיקר בשעות הבוקר כמעט בכל יום.

כמו כן ניתן להבחין בתופעות כגון: איבוד עניין בשגרת היום יום ובנושאים אשר עינינו אותה קודם לתחילת הדיכאון, ירידה או עלייה במשקל, ירידה בתיאבון ובחוש הטעם, קשיים בשינה, מחשבות אובדניות, ובכלל, עייפות וחוסר אנרגיה, ירידה בהערכה העצמית וקשיים בריכוז ובביצוע פעולות יומיומיות פשוטות.

הדיכאון מתחיל במרבית המקרים כאשר הוא תוקף במהלך החודש הראשון שלאחר הלידה, ועד לכתיבת מילים אלו, אין תשובה ברורה לגבי הגורמים אשר מובילים את האישה היולדת ללקות בו.

דרגות הדיכאון הם במרבית המקרים קלות עד בינוניות, אך במצבים מסוימים יכול הדיכאון להגיע עד לכדי צורך באשפוז במוסד פסיכיאטרי לשימוש בתרופות פסיכיאטריות וטיפול על ידי פסיכולוג, כאשר האישה הלוקה בדיכאון עלולה אף להגיע למצב בו היא עלולה לגרום לנזק לעצמה או לילדה.

תופעה כזו יוצאת מההגדרה הפשוטה של דיכאון אחרי לידה אל מושג אחר הנקרא "פסיכוזה שלאחר הלידה".

טיפול בדיכאון שלאחר הלידה

באופן עקרוני ובמרבית המקרים תופעת הדיכאון שלאחר הלידה חולפת מעצמה כעבור תקופה לא ארוכה, ובעיקר כאשר האישה מתקיימת בתוך מערכת תקינה בה ישנה בעל תומך ומשפחה תומכת בסביבתה.

אולם, משרד הבריאות מכיר גם מקרים אחרים, במצבים בהם תופעת הדיכאון נמשכת מעבר לזמן סביר (כשלושה עד חמישה שבועות), על האם היולדת להגיע לאבחון פסיכיאטרי על מנת לקבל סיוע אמבולטורי בטיפול בתסמיני הדיכאון ובכדי לשפר את מצב רוחה ויכולות התפקוד השגרתיות.

הטיפול המקובל והנפוץ היום לתופעת הדיכאון בכלל וכטיפול לבעיות דיכאון שלאחר לידה בפרט הוא טיפול באמצעות תרופות מעכבות ספיגה חוזרת של המעביר העצבי סרוטונין.

הסרוטונין הוא למעשה המעביר העצבי המשויך למצבי הרוח שלנו, וקבוצת תרופות פסיכיאטריות מתקדמות (בכללן תרופת הפרוזק הידועה) מסוג SSRI, נמצאו כיעילות בפתרון בעיות של דיכאון קלות כדוגמת תסמיני דיכאון של אישה לאחר לידה.

עם זאת, השימוש בתרופות בתקופת ההנקה הוא אסור היות והחומר יוכל להשפיע על העובר, ובמידה והמצב מצריך זאת, על פי הנחיות משרד הבריאות תאלץ האם הסובלת מתסמיני הדיכאון לוותר על ההנקה ולהשתמש בתחליפי חלב אם עבור ילדה.

הסיכויים ללקות בדיכאון לאחר הלידה

על פניו, דיכאון לאחר לידה הוא סינדרום אשר יכולה ללקות בו כל אישה מכל מעמד ובכל גיל.

עם זאת, קיום מערכת בעייתית כדוגמת משפחה חד הורית, הריון בגיל מוקדם, קשיים כלכליים צפויים בגידול הילד וברווחתו, יכולים בהחלט להוות גורמים משפיעים על הסיכויים ללקות בתסמין הדיכאון לאחר הלידה.

היכולת לטפל בילד, ובעיקר בלידה הראשונה, יכולה להוות משקל רב עבור האם הטרייה, ויש המשייכים את הפחדים ואי הוודאות שבלידה ובאחריות שבגידול הילדים אל תופעת הדיכאון שלאחר הלידה.

המכונים ומרכזי הסיוע לנשים יולדות ולנשים הסובלות מתופעת הדיכאון שלאחר הלידה ולבעליהן בארץ הם רבים וטובים בעיקר משום שמשרד הבריאות מייחס לכך חשיבות רבה.

מומלץ ורצוי לפנות לעזרה כאשר מגיעים למצבים מסוג זה, ותוכלו במרכזים אלו לקבל אוזן קשבת וסיוע ראשוני. ככלל במצבי דיכאון אחרי לידה הצעד החשוב ביותר הוא השמעת הבעיה, ופתיחת הלב.

צרי קשר עם רופא המשפחה או עם קופת החולים להפניה אל המרכז הקרוב לאזור מגורייך ולקבלת סיוע מיידי אם נדרש.

למידע נוסף על תחום הפסיכולוגיה לחץ כאן: פסיכולוג

מאמרים אחרונים

קישורים
- רפואה ומשפט
- רשלנות רפואית
- זכויות החולה
- חיסונים
- עורכי דין
- מידע רפואי
- ריטלין

חיפוש באתר

מפת האתר

דכאון לאחר לידה - מה עושים?

המידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מבעלי האתר כל אחריות.