פסיכולוג - אתיקה של פסיכולוגים, רפואה ומשפט

סוגיות אתיקה בטיפול של פסיכולוג

מידע על כללי אתיקה בתחום הפסיכולוגיה

הפרקטיקה המכונה פסיכולוגיה, עוסקת בפיתוח ידע תוך שימוש בכלים פסיכולוגיים, במטרה להבין את התנהגות האדם. פסיכולוג מיישם ידע זה, במטרה לשפר את הרגשתם של מטופליהם ואת תפקודם ביחסי המשפחה, ביחסים זוגיים, חברתיים ומקצועיים. מטבע הדברים, מערכות היחסים שבינם לבין מטופליהם, מחייבות דרגות מאוד גבוהות של אמון ועל כן חלים על העוסקים בתחום כללים אתיים מחמירים.

אתר רפואה ומשפט ממליץ לגולשים על ד"ר אילן טל: פסיכולוג

אתיקה של פסיכולוג – טובת הלקוח

כללי אתיקה אלו מציבים מספר עקרונות והראשון בהם עוסק בקידום טובתו ורווחתו של הלקוח. בעבודתם, על פי עיקרון זה על הפסיכולוגים לפעול לרווחתו של המטופל, למניעת הסבל שלו, או הקטנתו ולקידום התפתחותו האישית.

עליהם לעשות זאת על פי שיקולים מקצועיים, בבסיסם כבוד לאדם, לערכיו, לאוטונומיה שלו ולזכויותיו. במקרים של סתירה בין מחויבותיו של פסיכולוג, עליו לעשות כל שביכולתו בכדי למנוע ולמזער נזקים העלולים להיגרם למטופל.

סטנדרטים מקצועיים

כפי שעבודתו של רופא, נמדדת בין השאר על פי מבחן הרופא הסביר ואם התנהלותו גרמה לנזק, בשל אי עמידתה בסטנדרטים רפואיים מקובלים – הוא חשוף בפני תביעת רשלנות רפואית, כך גם פסיכולוג מחויב לסטנדרטים מקצועיים ברמה גבוהה.

עליו לפעול מתוך הכרה ברב גוניות מקצוע הפסיכולוגיה, מגבלותיו האישיות, יכולותיו וניסיונו המקצועי. עליו להבין היטב את השלכות מעשיו ולנהוג באחריות אישית, תוך שמירה על רמה מקצועית נאותה, התעדכנות ולמידה מתמדת.

יושרה מקצועית

כמו כן, לפי כללי האתיקה יש לפעול מתוך יושרה, הן בכל הנוגע לעיסוק בפסיכולוגיה והן בתחום המחקר וההוראה. על כל פסיכולוג חלה חובה לדווח את האמת ולהימנע מכל סוג של הטעייה, או הצגת מידע שקרי הנוגע לעבודתו.

יושרה, היא בין השאר מודעות לכוחם והשפעתם העזה במערכת יחסיהם עם המטופל. עליהם להימנע מכל שימוש לרעה במעמדם וכוחם, עליהם לפעול אך ורק למטרות מקצועיות ובשום מקרה לא לצרכים אישיים תוך ניצול לרעה של לקוחותיהם.

דרישות מקצועיות מפסיכולוגים

כמו כן, ישנן דרישות מקצועיות ספציפיות יותר, המחייבות את העוסקים בתחום הפסיכולוגיה. לדוגמא:

תיעוד ורישום – יש לתעד את העבודה המקצועית ברמה הנדרשת שתאפשר רציפות ובקרה בטיפול והיענות לדרישותיו של הלקוח.

מומחיות – יש לנקוט במאמצים מתמידים לשיפור המומחיות ולמידה של מידע מקצועי חדש בתחום. היעדר מיומנות – אם פסיכולוג מתבקש לבצע התערבות פסיכולוגית בתחום בו אינו בקיא מספיק ואין ברשותו את המיומנויות הנדרשות בכדי לעשות זאת בצורה מקצועית, עליו להפנות את הלקוח לאנשי מקצוע מתאימים.

שמירה על סודיות בטיפול של פסיכולוג

מטבע הדברים, מערכת היחסים בין המטופל למטפל מתאפיינת בחשיפה רבה ולעיתים בחשיפת מידע מאוד אינטימי.

על כן, חובתו של פסיכולוג היא לשמור על סודיות מלאה, גם לאחר מותו של הלקוח, למעט מקרים בהם המידע נמסר על פי הוראת החוק, או בהסכמת המטופל.1. האם זה אתי?
לוי יעל (31.07.2008)
2. מספיק עם השטויות
אורח (08.05.2009)
3. תודה גדולה - ד"ר אילן טל
דקלה - תל אביב (06.10.2009)


מאמרים אחרונים

קישורים
- רפואה ומשפט
- רשלנות רפואית

חיפוש באתר

אתיקה רפואית | מידע רפואי | עורכי דין | זכויות החולה | חיסונים | מומחה רפואי | מפת האתרהמידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מבעלי האתר כל אחריות.