רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

סרטן הערמונית, אשר מוכרת בעגה המקצועית כפרוסטטה, מהווה כיום אחד מסוגי הסרטן הנפוצים בקרב גברים בארץ ובעולם. קבוצת הסיכון המועדת בעיקר ללקות במחלה הינה זכרים בגילאי חמישים ומעלה.

סרטן הערמונית נחלק לשני סוגים: מקרים בהם הגידול מצוי בערמונית באופן סטטי והמחלה מתפתחת באורח הדרגתי ולצידם מקרי התפרצות חדה וחריפה של המחלה, תוך התפשטות מהירה של הסרטן למערכות אחרות בגוף החולה וירידה דרסטית במצבו הגופני.

בשני סוגיה המוכרים של המחלה נודעת חשיבות מרובה לאיתור הגידול הממאיר במועד במטרה למגרו ולמנוע התפשטות המחלה לאיברים אחרים בגוף.

אבחון סרטן הערמונית

מקרי רשלנות רפואית באבחון סרטן הערמונית

שורה של מעשים ומחדלים עשויה להוביל לחוסר אבחון, אבחון מאוחר או מוטעה של המחלה. בין העילות המצמיחות תשתית להגשת תביעת רשלנות רפואית בתחום:

חוסר יסודיות בלקיחת היסטוריה רפואית מהחולה - לרבות רקע תורשתי של התפרצות המחלה אצל גברים ממשפחת הנבדק (מקרבה ראשונה) או עבר אישי של החולה בהתמודדות עם אחד מסוגיה של מחלת הסרטן.

אי התחקות אחר גורמים המציבים את המטופל בסיכון מוגבר ללקות במחלה - ובכלל זה חציית גיל חמישים, ניהול אורח חיים בלתי בריא, צריכת מזונות עתירי שומן, אלכוהול וסיגריות.

חוסר אבחון תסמינים רפואיים המאפיינים את המחלה - דוגמת קושי בהטלת שתן או לחלופין צורך מוגבר במתן שתן, דם בשתן או בנוזל הזרע, כאבים באזור והידרדרות בתפקוד המיני.

אי הפניה לביצוע הבדיקות הנדרשות לצורך איתור המחלה - החל מהשלב ההתחלתי של עריכת בדיקה גופנית והפניה לבדיקת שתן במטרה לגלות זיהום ועבור בבדיקות מקובלות לגילוי המחלה, בהן: בדיקה רקטלית - באופן ידני או ממוחשב; בדיקת PSA - בדיקות דם לצורך התחקות אחר כמות אנטיגן הערמונית בדם הנבדק. לגברים מעל גיל חמישים הנכללים באחת מקבוצות הסיכון מומלץ לבצע בדיקה זו כבדיקת סקר תקופתי אחת לשנה.

בדיקות נוספות: ציסטוסקופיה - בדיקת הערמונית ודרכי השתן וכן ביופסיה במסגרתה נלקחת רקמה מהערמונית ומפי הטבעת ונשלחת לבדיקה פתולוגית במטרה לאתר תאים ממאירים. במידה ומאובחן גידול סרטני מתחקים במעבדה אחר סוג הרקמה במטרה לעמוד על דרגת החומרה של סרטן הערמונית, מידת וקצב שליחת הגרורות.

משגים באבחון ממצאי הבדיקות ועקב כך החמצת איתור המחלה במועד - כשלים מסוג זה עשויים להוביל להחרפה במצבו הפיזי של החולה ולהתפשטות מחלת הסרטן לאיברים ומערכות אחרים בגוף באופן שאינו בר טיפול עוד במועד גילויה. 

בין סוגי הטיפול המקובלים במסגרת המאבק למיגור סרטן הערמונית, אליהם יש לפנות בשלב מוקדם: ניתוח לכריתה מלאה של הערמונית או טיפול בקרינה חיצונית באמצעות קרני רנטגן במטרה לגרום להרס ממוקד של התאים הממאירים אגב מניעת פגיעה בתאים הבריאים.

לחלופין, אבחון מוטעה של המחלה עשוי להוביל למתן טיפול שהינו בלתי הולם בנסיבות תחת הטיפול הנדרש, באופן שעשוי להסב נזק גופני נוסף לחולה.

זיכרו כי בעת הפגישה עם הרופא מחובתכם לשאול ולהתעניין, במגוון הבדיקות האפשריות לצורך גילוי מוקדם של סרטן הערמונית, וכך נוכל להשתדל ולהמנע ממקרי רשלנות רפואית מצערים.מאמרים אחרונים

קישורים
- רשלנות באבחון סרטן

חיפוש באתר

עורך דין רשלנות רפואית | מפת האתר

דוגמאות והסברים על מקרים של איחור באבחון סרטן הערמונית כתוצאה מרשלנות רפואית

המידע המופיע באתר אינו מהווה יעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד ומסיר מבעלי האתר כל אחריות.